Вогнезахист повітроводів: призначення і особливості

Будь-який будинок має забезпечувати максимальну безпеку знаходяться в ньому людей. Одна з найнебезпечніших ситуацій — виникнення пожежі. Поширення вогню між поверхами відбувається найчастіше по системі вентиляції, і тому проблема вогнестійкості повітропроводів — одна з найактуальніших завдань протипожежної профілактики.

Що собою являє вогнезахист для повітроводів

Вогнезахист для повітроводів представляє собою пасивний засіб захисту від пожежі і полягає в створенні на поверхні вентиляційних трубопроводів теплоізолюючих захисту (екрану) з високою тепло- і вогнестійкістю.

Вогнезахист виконується шляхом нанесення спеціальних складів або теплоізоляції різними виробами з негорючих матеріалів (БСТВ, мінеральної вати, азбесту, іноді керамічних матеріалів — наприклад, керамзитобетону, цегли).

Навіщо потрібна вогнезахист

При пожежі саме по наскрізний мережі вентиляційних трубопроводів поширюється дим і вогонь.

Основним завданням вогнезахисту повітроводів є профілактика пожеж та обмеження каскадного розповсюдження пожежі по системам вентиляції і промислового кондиціонування.

Чим небезпечна вентиляція під час пожежі

Система вентиляції в разі пожежі створює два види небезпеки:

 1. поширення задимленого повітря повітроводом. Непосвячені люди недооцінюють небезпеку диму — а згідно зі статистикою, більшість постраждалих і загиблих під час пожежі померли від задухи. Але в цій статті мова про профілактику задимлення не піде;
 2. поширення вогню і вторинне загоряння горючих конструкцій і матеріалів від зіткнення з розпеченими стінками повітроводу.

У більшості громадських, виробничих і офісних будівель застосовується природна вентиляція (тобто без застосування вентиляторів) або змішана (частина систем обладнана вентиляторами). У приватних і багатоквартирних житлових будинках зазвичай застосовується тільки природна вентиляція.

Повітроводи будь-якої системи вентиляції практично не перекривається ніякими засувками і шиберами (в сучасних системах встановлені спеціальні протипожежні клапани, але завжди є вірогідність не спрацьовування клапанів, та й сучасні системи встановлені не скрізь).

У великих сучасних будівлях існують системи димовидалення — окрема витяжна вентиляція видаляє продукти горіння від місць виникнення загорянь і з суміжних приміщень, припливна вентиляція накачує повітря і створює надлишковий тиск в сходові клітки та шахти ліфтів і запобігає їх задимлення.

Гаряче повітря із зони пожежі буде спрямовуватися вгору, розжарювати повітроводи, забирати іскри і язики полум’я — і викликати вторинні загоряння на верхніх поверхах, горищах, покрівлі.

Які приміщення в першу чергу потребують захисту

В першу чергу потребують протипожежного захисту:

 • склади пально-мастильних матеріалів;
 • виробництва із застосуванням відкритого вогню або розплавлених металів і мінералів, зварювання, плазмового різання, електропечей різного призначення;
 • місця з великим скупченням людей — торгові центри, магазини; розважальні установи (театри-кінотеатри, розважальні комплекси, спортивні споруди); офісні будівлі, побутові будівлі на промислових підприємствах, дитячі та навчальні заклади; підприємства общепіта4
 • підземні споруди.

На побутовому рівні в першу чергу потребують захисту приміщення з опалювальними приладами (особливо із застосуванням відкритого вогню) — приміщення з печами і камінами, лазні, кухні, котельні і розташовані над ними приміщення і горища. Втім, захищати слід все повітропроводи — пожежі виникають і з інших причин (сигарети, пустощі, короткі замикання).

Не варто забувати і про якісну і правильної теплоізоляції і достатньою вогнестійкості димоходів, особливо в місцях проходу через стіни, перекриття та покрівлю.

Способи і матеріали для захисту

Способи проведення вогнезахисту:

 1. ізоляція із застосуванням листових і рулонних матеріалів з мінеральної вати;
 2. нанесення спеціальних фарб, що спучуються;
 3. нанесення вогнетривких мастик;
 4. пристрій вогнезахисного бар’єру з утеплювачів;
 5. комбінований спосіб — застосування фарб і рулонних матеріалів.

Для вогнезахисту системи примусової вентиляції (з використанням вентилятора) потрібні вібростійкі звуконепроникні матеріали, так як вентустановки шумлять і створюють вібрацію.

Товщина металу для коробів вентиляції повинна бути не менше 0,8 мм; решітки та дифузори в системі повинні бути встановлені з металу.

Базальтові мати, плити, полотна

Для вогнезахисту застосовуються мати і листи мінеральної вати, плити з вермикуліту, фольговані полотна, самоклеючі базальтові волокна, азбоцементні, гіпсоволокнисті плити. Середній за ціною і доступний для самостійного монтажу спосіб ізоляції. Для монтажу використовують шурупи, шайби, шпильки, дріт, хомути. Збільшують габарити і масу труб, не можна проводити роботи, якщо труба щільно прилягає до стіни або розташована в кутку. Видів і різновидів плит і матів дуже багато.

Для чого потрібна вогнезахист повітроводів і як її правильно вибрати

Система димовидалення забезпечує відведення токсичних продуктів згоряння в разі пожежі. Однак дим може бути настільки гарячим, що розігріті їм вентиляційні канали будуть сприяти загорянню. Чадний газ може потрапити через основну вентиляцію в суміжні приміщення і стати причиною отруєння. Цього можна уникнути, якщо на етапі монтажу повітропроводів виконати їх вогнезахист відповідно до норм і правил пожежної безпеки.

Роль вогнезахисту для вентиляційних систем

Вентиляційна система забезпечує комфорт і безпеку в приміщеннях. Важливою частиною вентиляції є димовідвідні повітроводи, які допомагають виведенню токсичних продуктів горіння. Саме дим завдає найбільшої шкоди здоров’я людини і може привести до летального результату ще на початковому етапі пожежі. Тому зниження задимленості приміщень збільшує час на прийняття заходів з порятунку людей і майна.

Однак повною мірою забезпечити безпеку можна тільки при достатньому рівні вогнестійкості вентиляційних каналів.

Труби, по яких циркулює повітря, виконують з легких матеріалів, щоб не перевантажувати несучі конструкції будівлі, але їх опірності вогню в разі пожежі вистачить всього на 15 хвилин. При цьому повітроводи димовидалення найчастіше розташовуються в тих же шахтах, де звичайна вентиляція, що забезпечує приміщення свіжим повітрям.

У разі прогорання стінок вентиляційних і димовідвідних труб, які не мають ізоляції, дим по вентиляційних каналів швидко поширюється по всій будівлі і завдає шкоди не менше, ніж вогонь.

Неізольовані повітроводи несуть і іншу небезпеку: нагріваючись, вони можуть привести до поширення пожежі по всій будівлі, особливо якщо поблизу від труб знаходяться легко займисті матеріали. При перегріванні і прогорании вентиляційних каналів, прихованих в стінах і перекриттях, виявляться пошкоджені несучі конструкції.

Виконання вогнезахисту дозволяє ізолювати друг від друга труби, що мають різне призначення, захистити від перегріву і руйнування перекриття, запобігти загорянню і оплавлення оздоблювальних матеріалів.

Ізоляція повітроводів уповільнює поширенню вогню і диму, збільшуючи шанси порятунку майна, здоров’я і життя людей. Крім того, деяких видів вогнезахисних матеріалів при нагріванні спінюється, перешкоджаючи надходженню кисню в охоплене вогнем приміщення. В результаті пожежа поступово згасає, не отримуючи кисневої підживлення.

Критерії вибору вогнезахисних покриттів

Ізолюючі матеріали, використовувані для підвищення вогнестійкості повітроводів, підбирають індивідуально для кожного будинку. При цьому керуються такими критеріями:

 • Клас або межа вогнестійкості — основний критерій, має числове вираз, що означає граничне час, протягом якого матеріал витримує високотемпературний вплив, в хвилинах.
 • Особливості будови, в якому обладнана система димовидалення — житлового будинку, торгово-розважального центру і промислового будівлі потрібні різні рівні вогнезахисту вентиляційних каналів.
 • Зручність і швидкість монтажу вогнезахисного покриття: якщо ізоляція облаштовується на етапі будівництва будинку, можна використовувати практично будь-які матеріали, так як є доступ до вентиляційних каналів, при проведенні робіт в готовому і навіть експлуатується будові — вентиляційна система може мати як легкодоступні ділянки, так і приховані , дістатися до яких складно. Якщо покрити повітроводи вогнезахистом потрібно в короткі терміни, то вибирають матеріали, які швидко наносяться і швидко висихають.
 • Вага матеріалу: занадто велике навантаження на несучі конструкції будівлі небажана, тому при використанні важкої вогнезахисту необхідне зведення додаткових опор і кріплень.
 • Додаткові характеристики матеріалу: для ізоляції вентканала в неопалюваних приміщеннях або на зовнішній стіні будівлі використовують матеріали, стійкі не тільки до високих, але і до низьких температур, вологості, вітру. Внутрішні приміщення, особливо житлові або офісні, намагаються захистити від шуму, видаваного працюючою вентиляцією, в цьому випадку важливим критерієм стає рівень шумоізоляції вогнезахисту.
 • Декоративність враховує при прокладанні повітропроводів на увазі без додаткової обробки.

Матеріали для протипожежного захисту

Для підвищення вогнестійкості повітропроводів використовують такі матеріали:

 • Базальтова вата у вигляді матів і рулонів, випускається в різних варіаціях: з одностороннім фольгуванням для відображення тепла, армуванням металевою сіткою для підвищення міцності, прошивний, з посиленням скляній, базальтової тканиною, з водовідштовхувальним просоченням. Рівень вогнестійкості одного шару мінеральної вати — від 30 до 180. Мати зручні для ізоляції шахт і труб з прямокутним перетином, рулонний матеріал — для вогнезахисту круглих труб. Мінеральна вата не горить, має високий рівень тепло- і шумоізоляції, не токсична і при цьому відносно недорога. Однак вага цього матеріалу великий, тому необхідні додаткові елементи кріплення для розподілу навантаження на несучі конструкції будівлі. Скоби, якими базальтова вата фіксується на вентканалах під час пожежі прогорають і вогнезахист звалюється з труби, завдаючи додатковий втрат, тому доводиться використовувати термостійкий клей для додаткової фіксації.
 • Це важливо! При попаданні вологи між волокнами знижуються ізоляційні властивості мінеральної вати.
 • При роботі з базальтової ватою необхідно захисне спорядження, так як дрібні частинки небезпечні для здоров’я. Цей матеріал ефективний як вогнезахист при прихованому способі прокладання вентканалов і в приміщеннях, де естетика не є визначальним критерієм.

Система вентиляції і димовидалення включає в себе всі повітроводи, що охоплюють будівлю. При пожежі вона є одним з головних джерел поширення вогню: руйнуючись під його дією, повітроводи пропускають вогонь до перекриттів, інженерних комунікацій і іншим елементам будівлі, що в підсумку призводить до величезного збитку для майна і об’єкта в цілому. Але найстрашніше — токсичні речовини, що утворюються в процесі горіння, які блискавично розносяться повітроводами. Саме вони таять в собі головну небезпеку і тягнуть за собою людські жертви при пожежах.

При виробництві повітропроводів на території України зазвичай використовується листова сталь товщиною 0,8 мм. При пожежі її цілісність порушується за чверть години. Завдяки додатковим заходам з вогнезахисту вентиляції цей період зростає до 1-4 годин. За цей час можна організувати евакуацію людей з палаючої будівлі.

Існують два види вогнезахисту повітроводів димовидалення:

 1. Механічний. Він передбачає використання різних пристосувань — наприклад, незаймистих щитів з базальтового волокна. Ефективність цього способу висока, проте чимала і вартість. Крім того, він енерговитрат і приводить до збільшення маси системи повітропроводів.
 2. Хімічний. Він полягає в покритті повітропроводів вогнезахисним складом — фарбами і штукатуркою. Такі кошти цілком економічні. Процедура їх нанесення не вимагає особливих трудовитрат. На вагу конструкції вони майже не впливають. Однак стан покриття доведеться постійно контролювати і підтримувати цілісність і щільність шару — особливо на ділянках, що піддаються впливу вологи і механічних факторів.

Об’єкти, що вимагають обов’язкової вогнезахисту вентиляції

 • Місця зберігання горючих і легкозаймистих речовин.
 • Промислові об’єкти.
 • Теплові пункти, електростанції, котельні.
 • ТРЦ, будівлі з підвищеною прохідністю — громадські організації, адміністративні установи.
 • Офісні центри.
 • Багатоквартирні житлові об’єкти.

Принцип дії вогнезахисних складів для повітроводів

Під дією вогню і високих температур вогнезахисний склад спінюється. При цьому його товщина стає в 50 разів більше первинної. Таким чином, полум’я стикається з бар’єром у вигляді пористого матеріалу, заповненого інертним газом, який охороняє металеву конструкцію від перегріву і забезпечує її цілісність.

Вибираючи вогнезахисний склад для повітроводів, слід орієнтуватися на затверджені норми межі вогнестійкості металоконструкцій для різних об’єктів.

Надійний захист вентиляції гарантують тільки що пройшли сертифікацію кошти, нанесені кваліфікованими фахівцями. Самостійно здійснити покриття вогнезахисними речовинами відповідно до вимог ПБ неможливо.

Добавить комментарий

Закрыть меню